Bonsai Ağacı Nasıl Yapılır?

Bitki yetiştirmek bilgi ve özen ister. Yetiştirdiğiniz bitki özellikle bonsaiyse çok daha fazla özenli olmanız gerekebilir. Peki, bonsai ağacı nasıl yetiştirilir? Öncelikle bilinmesi gereken husus bonsai siparişi vererek belirli bir yaşa gelmiş olan bodur ağaçlara sahip olabileceğinizdir. Ancak mutlaka yetiştirmek isterseniz tohum şeklinde de bu ağaçlara sahip olabilirsiniz.

kayada bonsai

kayada bonsai

Bonsai Tohumu Steril Toprağa Dikilmeli

Tohum şeklinde satın almanız durumunda yetiştirmeniz çok daha kolay olabilir. Bu nedenle onlinebonsai gönder diyerek kendi istediğiniz şekli verebileceğiniz bir bonsaiye sahip olabilirsiniz. Aldığınız tohumu 15 cm saksı kullanarak ve steril toprak tercihinde bulunarak dikmelisiniz. Dikimden sonra sulama işlemini püskürtme aparatı kullanarak yapmanız gerekiyor. Ancak sulama işleminde maksimum dikkatli olmalısınız.

Bonsai İlk Budama İşlemi

Fazla sulama yapmanız köklerde bakteri oluşmasına sebebiyet verebilir ve bu da çürümeyi beraberinde getirir. Zamanla tohum köklenecek ve dallar vermeye başlayacaktır. Dallar uzadıkça köke yakın olarak dalları keserek budama yapmanız gerekiyor. Budama yaparken dalların birbiri ile kesişmesine ve birbiri ile temas etmesine engel olmalısınız. Ayrıca ağacın tek bir zirvesinin olmasına da özen gösterin.

Yeşil filizleri elle kopararak ağacın gövdesinin gelişmesini ve büyümesini sağlayın. Filizlenen dalları koparmazsanız gövde gelişmez ve dolayısıyla bitkiniz bir ağaç görünümünü alamaz. Ayrıca kuruyan dalları da koparmaya özen gösterin. Bitkiye her yıl vitamin vermeye ve 1,5 ila 2 yılda bir toprağını değiştirmeye de özen gösterin.

  • Add Your Comment