Bonsai Ağacı Yetiştirmenin Püf Noktaları

Küçük boyutlu olan bonsailerin normal ağaçlar ile aralarında çok fazla genetik farklılık yoktur. Bonsailer saksılarda yaşamaya alışmış olan minyatür ağaçlardır. Ficus, Aser, Platanus, Carpinus ve Ardıçlar gibi farklı bonsai türleri bulunmaktadır. Hassas bitkiler olan bonsailerin bakımında bazı püf noktalara dikkat edilmelidir.

Bonsailer için sulama son derece önemlidir. Küçük ağaçlarınızı çok fazla sulamamalısınız. Fazla sulama yaptığınız zaman bitkinizin köklerinin çürümesine yol açabilirsiniz. Su miktarını her zaman toprağa göre belirlemelisiniz. Kış aylarında 3 günde bir sulama yapmanız, yaz aylarında ise gün aşırı sulama yapmanız yeterli olacaktır.

Bitkinizi üşütmemeniz de önemlidir. 12 ile 13 dereceden daha soğuk olan ortamlar bonsailerin yaşaması için zorlu ortamlardır. Yılda 4-5 defa vitamin ile beslemeniz gereken bonsaileri her mevsim başında vitaminleyebilirsiniz.

Bonsai Budama İşlemi Ne Zaman Yapılır?

Budama işlemini de asla unutmayın. Bonsai ağacı yetiştiriciliğinin olmazsa olmazı budamadır. Kolay bir şekilde kullanabileceğiniz ufak bir makas ile bonsai ağacınızın ihtiyacını kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Budama işlemini her zaman geçiş mevsimlerinde yapmaya özen gösterin. Yaz ve kış ayları budama yapmak için en ideal mevsimler arasındadır.

Bonsailer doğrudan aydınlık ortama ihtiyaç duyan bitkilerdir. Ancak doğrudan güneş ışınlarının altına konulmaktan da hoşlanmazlar. Bitkinizi tüm gün güneş altında bırakmak yerine sadece sabah saatlerinde güneşte tutmanız yeterli olacaktır.

  • Add Your Comment