Bonsai Ağacının Anlamı

Bonsai ağaçları, eski dönemde Mısır’da yetiştirilmeye başlanan ve farklı uygarlıkların yetiştirmesine sebep olan ağaçlardır. Bonsai ağacının anlamı kendi içerisinde pek çok farklı şekilde tanımlanmaktadır. Çinlilerden Japonlara geçen bonsai ağacı yetiştiriciliği modern bir bonsai sanatının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

İç mekanlarda da kullanılan bu ağaçlar mevsime göre çiçek açarak dökebilirler. Ağaç gibi görünen bonsailer budandığından dolayı bodur bir ağaç görünümüne sahiptir. Bonsai ağaçlarının kendilerine has bir felsefesi vardır. Yeryüzü, cennet, insan ve doğa arasındaki uyumu simgelemektedir.

Bonsai yetiştirmek gelişim ve doğum gibi hayat döngülerini de ifade etmektedir. Bonsailer farklı dinlerde farklı anlamlara da sahiptir. Günümüzde daha modern bir şekilde ortaya çıkan bonsai ağaçları dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

bonsai-1

Bonsai Ağaçlarının Saksısı ve Tohumu Ne Zaman Değiştirilmeli?

Bonsailerin saksılarını çok sık değiştirmenize gerek yoktur. Bonsai ağacının cinsine bağlı olarak 3 ile 4 senede 1 defa saksısını büyütmeniz yeterlidir. Saksı değişim zamanının gelip gelmediğini anlayabilmek için ilk önce bitki toprağının köklerinin saksı altından çıkmasını beklemelisiniz.

Bitki kökleri dışarı çıkmıyor ise ve yeterli toprak seviyesindeyse bitkinin saksı kısımlarını değiştirmenize gerek kalmaz. Saksının değişiminin gerekli olduğu durumlarda orta boyutlarda aşırı büyük olmayan bir saksıya bitki köklerini bozmadan koymalı ve alt kısımlara yeni toprak koyarak kenarlarını beslemelisiniz. Böylelikle bonsai ağaçlarını sizler de yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

  • Add Your Comment