Bonsai Ağacının Faydaları

Bonsai ağaçları eski dönemlerde Mısır’da yetiştirilen ağaçlardır. Bonsailerin kişilerin ruh haline pozitif etki yaptığına dair bir inanç vardır. Bonsailerin kendilerine has felsefeleri pek çok insanın bu minik ağaçlara karşı ilgi göstermesini sağlamıştır. Yeryüzü, cennet, insan ve doğa arasındaki uyumu simgeleyen bonsai ağaçları yer aldıkları ortamın daha dingin ve dinlendirici olmasını sağlamaktadır.

Kişinin ruh haline son derece iyi gelen bonsai ağaçları günümüzde ev ve iş yerlerinde yaygın olarak tercih edilmektedir. Ayrıca bonsai ağaçlarına farklı dinlerde farklı anlamlar da yüklenebilmektedir.

Günümüze kadar gelen ve daha modern bir hal almaya başlayan bonzai ağaçları aynı zamanda dekoratif amaçlı olarak da kullanılabilmektedir. Süs bitkisi olduğu için çok fazla kişi mekanlarında bonsaileri tercih etmektedir.

bonsai-3

Bonsai Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ortalama olarak 22 derece sıcaklığı seven bu bitkiler uzun süre boyunca yaşayabilmektedir. Bakımlarını ihmal etmediğiniz sürece bonsaileri uzun süre koruyabilirsiniz. Yanlış sulama ve yanlış yer seçimi yapmadığınız sürece bonsailer yaprak dökmezler.

Çürüme gibi nadir görülen durumlar ortaya çıktığı zaman köklerini temizlemeli ve toprağı vakit kaybetmeden değiştirmelisiniz. Çürümenin tekrar meydana gelmemesi için ise sulamayı dikkatli bir şekilde yapmalı ve aşırıya kaçmamalısınız.

Bonsai ağacının faydaları genelde insanların ruh haline yansıyan faydalardır. Sevdiklerinize bonsai ağaçları hediye ederek onların mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Uzun ömürlü olan bonsailer sayesinde sevdiklerinizin bonsaileri yetiştirirken sürekli sizi hatırlayabilirler.

  • Add Your Comment