Bonsai Bakımının Püf Noktaları

Farklı duruşu ile dikkat çeken ve son yılların en beğenilen bitkileri arasında yer alan bonsailer, dünya çapında en fazla ilgi gören bitkiler arasında bulunuyor. Hoş bir görüntüsü olan bonsaileri ev ve ofis gibi farklı alanlarda kullanarak sizler de dekoratif açıdan da şık mekanlar elde edebilirsiniz. Görselliği ile ön plana çıkmayı başaran bonsai bitkilerini yetiştirmek istediğiniz zaman bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Bonsai bakımını yaparken ilk etapta sulama konusuna özen göstermelisiniz. Sulamanın doğru şekilde ve doğru zamanda yapılması son derece önemlidir. Yaz ayları geldiği zaman haftada 2 defa bonsai bitkinizi sulamanız gerekir. Bu sayıyı bazı özel durumlarda 3 defaya da çıkartabilirsiniz. Kış ayları geldiği zaman ise haftada 1 defa sulama işlemini yapmanız yeterli olacaktır.

Bonsai Nasıl Sulanır?

Musluk suyu kullanmak yerine oda sıcaklığında olan damıtılmış suları kullanmanız da gerekebilir. Aşırı su verdiğiniz zaman bitkinizin ölmesine sebep olabileceğiniz için daima aşırı sulamadan uzak durmalısınız.

Hava akımlarından pek fazla etkilenmeyen bonsailerin ani hava geçişlerine karşı hassasiyeti vardır. Ayrıca aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalarda da bonsailerin barındırılmaması gerekir. Güneşin doğrudan üstüne gelmesini istemeyen bu bitkiler aydınlık ortamlardan da hoşlanırlar.

  • Add Your Comment