Bonsai Çiçeği Nerede Yetişir?

Bonsai ismi ile hayatımıza giren minyatür ağaçlar ev ve ofis gibi alanlarda bakımı oldukça rahat yapılan bitkilerdir.  Rüzgârlı ve hava akımının olduğu yerlerde Bonsai yetiştirmek oldukça zor hatta imkânsızdır. Bu bitki hava akımlarında hoşlanmaz. Bu sebep ile balkon, kapı eşiği, pencere yanı gibi yerlerde Bonsai konumlandırmak oldukça yanlıştır. Bonsai kelimesinin anlamı saksı da yetişen ağaç, tabak ya da taşta yetişen ağaç demektir. Boyları 40 illa 150 santimetre arasında olabilen bu bitki Bonsai sanatı olarak ilk defa 7 – 9.yüzyılları arasında Japonya’da ve sonrasında Çin de ortaya çıktı. Minyatür bir Japon ağacı olan bu bitki ılıman iklim sever.

Bonsai Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aydınlıklı ve ışıklı ortamı oldukça seven bu bitki direk gün ya da güneş ışığında olmaktan hoşlanmaz. Az ışık alan bitki zaman içinde yapraklarını solar ve ölür.

Hava akımının olduğu kapı yanı ya da pencere yanı onun için ideal olmayan ortamlardır.

Bonsai evde ya da ofis gibi alanlarda bakıma uygundur. Fakat bu alanlarda başka cisim ile temas etmeyi sevmez.

Sulanmasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle suyun ısısına önem verilmelidir. Oda sıcaklığında bulunan su ile sulanması gerekiyor. Aksi takdirde çiçeğin ömrü çok uzun olmayacaktır. Aynı zamanda aynı saat ve aynı ölçü su ister. Yaz aylarında haftada iki kez sulanması yeterli gelebiliyor.

  • Add Your Comment