Bonsai Ne Kadar Sulanmalıdır?

Bonsailer minyatür ağaç sınıfına da girebilen bitkilerdir. Ufak boyutlara sahip olan bonsailerin bakımına ise son derece dikkat edilmesi gerekiyor. İç mekanlarda ve dış mekanlarda yetiştirebileceğiniz bonsailer günümüzde dünya çapında en fazla ilgi gören bitkiler arasında bulunuyor. Kimileri için büyük bir tutku haline gelen bonsai yetiştiriciliğinde en önemli detay ise sulamadır.

bonsai-agaci-cesitleri

Bonsai suladığınız zaman toprağın nemi tamamen emmesini beklemelisiniz. Nemi tamamen emene dek sulama işlemi yaptığınız zaman ek bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Yetiştirdiğiniz bonsai türü eğer uygun ise yapraklarını farklı bir aparat kullanarak su püskürtme yöntemi ile de ıslatabilirsiniz.

Püskürtme yöntemi sayesinde bonsainizin nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Toprak neme doyduktan sonra sulama işlemini kesmelisiniz. Ayrıca bonsaileri yaz aylarında havalar sıcak olduğu için haftada 2 defa kış aylarında ise haftada 1 defa sulamanız yeterlidir.

Bonsai Ne Zaman Sulanmalıdır?

Bonsainizi sulamadan önce toprağın nemini elinizle hafifçe kontrol etmeniz gerekiyor. Toprağın yeterince nemli olduğunu düşünüyorsanız sulama işlemi yapmanıza gerek yoktur. Ancak toprağın kuru olduğunu ve kuru göründüğünü fark ettiyseniz sulama işlemini yapmalısınız.

Sulama yapacağınız zaman suyun musluk suyu olması yerine normal içme suyu olmasına veya damıtılmış su olmasına da dikkat etmeniz bitkinizi daha sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmeniz için yeterli olacaktır.

  • Add Your Comment