Bonsai Sulamanın İncelikleri

Minyatür ağaçların bakımına oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Hem iç mekanlarda hem de dış ortamda yetiştirilebilen bonsailer günümüzde çok sayıda kişinin favorisi haline geldi. Hatta bonsai siparişivererek mevcut bodur ağaçlarına yenilerini ekleyen ve bunu bir tutku şeklinde yaşayanların sayısı da bir hayli fazla. Fakat bakımlarının ihmal edilmesi bu bitkilerin kısa sürede hastalanmasına neden olabiliyor.

Genellikle sevdiklerine online bonsai gönderdiyerek bonsai hediye edilmesiyle başlayan bu tutkunun hüsranla sonuçlanmaması için sulama noktasında dikkatli olunması gerekiyor. Bonsai yetiştirmeyi bir sanat haline getirmiş olan uzmanlar bonsaiyi doğru sulamayı öğrenmenin 3 yılı bulabildiği görüşünde… Bu görüşe katılır mısınız, bilinmez ama sulama hususuna yeterince önem verilmesi gerektiği, tartışma götürmez bir gerçek.

siyah tabak dilek ağacı

siyah tabak dilek ağacı

Bonsai Ne Zaman Sulanmalı?

Bonsai sulamadan önce toprağın nemini elinizle mutlaka kontrol edin. Toprak yeterince nemliyse sulama yapmayın. Ayrıca toprağın tamamen nemini kaybetmesini de beklemeden sulamanın zamanında yapılması gerekiyor. Özetle ne fazla sulama yaparak bonsainin köklerinin çürümesine neden olmalısınız, ne de az sulayarak kurumasına…

Bonsai Ne Kadar Sulanmalı?

Toprak nemi tamamen emene dek sulamayı devam ettirebilirsiniz. Eğer yetiştirdiğiniz tür buna uygunsa, ağacın yapraklarını bir aparat kullanarak su püskürtmek yoluyla ıslatabilir ve nem ihtiyacını karşılamasını sağlayabilirsiniz. Toprak neme doyduğunda sulamayı kesin. Fazla su vermeniz, köklerde bakteri oluşuma neden olur ve çürüme başlar. Ortamın nemine ve mevsime göre bonsainin ne kadar su ile sulanması gerektiği sorusunun yanıtı değişebilir. Bu nedenle net bir oran belirtmek yanıltıcı olacaktır.

  • Add Your Comment