Bonsai Sularken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Bonsailer minyatür ağaç kategorisinde yer alan bitkilerdir. Bu bitkilerin bakımına ise ekstra özen gösterilmesi gerekiyor. İç ve dış mekanlarda yetiştirebileceğiniz bonsaileri ise sularken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bitkinizin kısa süre içerisinde sağlığını kaybetmesine sebep olabilirsiniz.

Bonsailerinizi sulamadan önce mutlaka toprağın nemini eliniz ile kontrol etmelisiniz. Toprağın yeteri kadar nemli olduğunu düşünüyorsanız sulama yapmaktan kaçınmalısınız. Aynı zamanda toprağın nemini tamamen kaybetmemesine de dikkat etmelisiniz. Aşırı sulamadan uzak durduğunuz sürece bonsailerin köklerinin daha sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bonsai Ne Zaman Sulanmalı?

Toprakta yer alan nem tamamen emilene kadar sulama yapmaya devam edebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz bonsai türünün uygun olduğu durumlarda ağacın yapraklarını da ufak bir aparat kullanarak su püskürtme yöntemi ile ıslatarak nem ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Toprak neme yeteri kadar doyduğu zaman sulamayı durdurmalısınız. Fazla sulama yaptığınız zaman köklerde bakteri oluşmasına sebep olabilirsiniz. Bu durum kısa süre içerisinde çürümenin başlamasına da  yol açabilir. Bonsailerin yer aldığı ortamın nem oranına ve mevsim şartlarına göre bonsailerin sulanma aralıkları değişebilir. Doğru şekilde sulama ve bakım işlemlerini yaptığınız zaman bonsaileri uzun yıllar boyunca yetiştirmeye devam edebilirsiniz.

  • Add Your Comment