Bonsai Tasarımlarındaki Tehlike

Bonsai denilince halk arasında farklı anlaşımlara akla gelse de aslında minyatür ağaçlar ya da küçük ağaç tasarımları olarak aktarılması ile daha bilinen uygulamalar denebilir. Halk içinde küçük ağaç isimlendirmesi ile bilinen bonsailer son derece hoş görsellikleri bir resim gibi sunuyor.

bonsai nedir

Üretimi özel bir emek ve özel bir tekniği gerektiren bu tasarımların bakımında da bazı tekniklere yer açılarak bonsai tasarımının devamlılığının sağlanması gerekir. Bonsai tasarımlarındaki en büyük tehlike bu uygulamanın bakım detaylarını bilmeden yapılacak olan yanlış seçimlerdir. Bu yanlış tercihler ürünün bonsai özelliğini yitirmesine sebep olarak ürünün özüne dönemsine ve hızla gelişim göstermesine sebep olabilir. Bu durumunda tersi durumu ise bonsai tasarımınızın kuruması ya da çürümesidir.

Bonsai tasarımınızın bu özelliğini sürdürebilmesi için bakım detaylarının iyi bilinmesi ve buna göre seçimlerin yapılması gerekir. Bu anlatımlar ile her ne kadar zor bir bakım gibi görünse de bilinçli olarak yapılacak olan bakım işlemi aslında zor değildir. Hatta kolay ve zevkli de denebilir.

Bonsai Bakımının Püf Noktaları

Bonsai tasarımlarının püf noktaları arasında öncelikle tasarlanan ağacın ya da bitkinin istekleri yer açıyor. Güneş ve su isteğini bilmek bu bitkinin yaşamına devam etmesini sağlayan önemli detaylardır. Bunun ile birlikte bonsai tasarım özelliğini devam ettirebilmesi için ise budama işlemine sene de bir defa ve ara ara da yeni filizlerin çimdiklenmesine yer vermeniz gerekir.

  • Add Your Comment