Bonsai Yetiştirmek Bir Sanattır

Ülkemizde adı yeni duyuluyor olmasa da yeni yeni popülerlik kazanmaya başlayan bonsailer artık çiçek göndermek yerine gönderimi yapılan birer bitki halini aldı. Çok sayıda kişi hem kendisi için hem de yakınlarına göndermek için bonsai siparişi vererek bu muhteşem bitkilerle yaşam alanlarının genel atmosferini değiştirebiliyor. Artık bonsai gönderimi de son derece kolaylaştı.

Bonsailer Nasıl Ortaya Çıktı?

Bonsailerin tarihi sanılandan çok daha eski! M.Ö. 2000’li yıllarda Çinliler ağaçları küçülterek saksıda yetişecek forma bürümeyi başardılar. Ancak asıl bonsailerin günümüzdeki formuyla hayat bulmasını başaran Japonlar oldu ve bunu 7. asırda başarabildiler. Hatta bir süre sonra bunu bir sanata dönüştürdüler. Ülkede pek çok zaman bonsai yarışmaları düzenlenebiliyor ve sergiler açılabiliyor.

zelkova bonsai

zelkova bonsai

Bonsai sanatçıları yetiştirdikleri ağaçları bu sergilerde meraklıları ile buluşturuyor. Zamanla kuşaktan kuşağa aktarılan ve yaşatılan bir kültür haline gelen bonsai yetiştiriciliği ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Türkiye’de bonsai yetiştirmeyi öğrenebileceğiniz çeşitli kurslar var. Ancak bu kurslara katılmak için zaman ayıramayanlar da seçimini hazır yetişmiş bonsailere sahip olmaktan yana yapabilir.

Bonsailere Sahip Olmak Çok Kolay

İnternetten online bonsai gönder diyerek seçtiğiniz minyatür ağacın kısa sürede adresinize teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu eşsiz bitkileri sevdiklerinize hediye olarak gönderebilir ve onları özel günlerinde şaşırtabilirsiniz. Bakımı gayet kolay olan bonsailer için uzun süre zaman ayırmanız gerekmiyor. Birkaç hususa dikkat etmeniz durumunda bakımını siz de gerçekleştirebilirsiniz.

  • Add Your Comment