Çiçek Gönderme Geleneği

Çiçek gönderme ve çiçekçilik mesleği aynı şekilde oldukça eski zamanlar kadar uzanıyor. Çiçekler tebrik, kutlamanın yanı sıra taziye ve geçmiş olsun dilekleri içinde tercih ediliyor. Çiçek gönderim geleneği çok eski zamanlara kadar uzanır. Bazı ülkelerde misafirliğe gidilirken mutlaka çiçek götürülmesi adet olup bu çiçeklerin tek sayıya sahip olmamasına dikkat edilir.

bonsai

Aynı zamanda asla misafir ev sahibine lilyum göndermez. Gül, lilyum ve karanfillerin birlikte kullanıldığı taziyelerde her bir çiçek doğumu, hayatı ve ölümü ifade ederken lilyum ölüm içermesi sebebi ile misafirlerinde getirmesi tercih edilmez. Aynı şekilde evli kadınların sokağa çıkarken çiçek taşımaları, belli zamanlarda mezarların çiçek ile donatılması ve daha birçok adet ise zaman içinde sebebi belli olmasa da uygulanmaya devam etmektedir.

Modern Zamanda Çiçek Gönderimi

Çiçek gönderimlerinde modern zamana gelmiş olmak ile beraber daha farklı aranjman seçimleri tercih ediliyor. Fakat ülkeler arasındaki gelenek farklılığı çiçekçiliği de farklılaştı. Çiçekçiler geleneğe uygun olan tercihe yönlenmenizi sağlar. Yapılan tasarımların içeriğinde de her daim geleneğin izlerini görebilirsiniz.

Çiçekçilik en eski meslekler arasında yer alıp aynı zamanda gelişim sürecinde de insanların adetlerini ve geleneklerini de beraberinde getirdi. Hala süre gelen adetler arasında yer alan tek sayılı çiçek gönderimin yapılmaması ya da lilyum çiçeğinin ev sahiplerine takdim edilmemesinin yanı sıra şans bambularında da dört ölümü simgelemesi nedeni ile tavsiye edilmez.

  • Add Your Comment