Küçük Ağaç Yetiştirme Sanatı, Bonsai

Ülkemizde minyatür ağaçlar, küçük ağaçlar olarak da ifade edilen bonsai uygulamaları aslında birer sanat eseridir. Bonsai uygulamasının görsel açıdan istenen güzelliği elde etmesi uzun çalışmalara ve belli tekniklerin gerçekleştirilmesine neden olur. Küçük ağaç yetiştirme sanatı daha çok Uzakdoğu kültürü içinde yer alıp dikkat çeken bu çalışmalar tüm dünyanın dikkatini çekti.

Çiçek açan bitkiler ya da ağaçlar ile hazırlanabilen minyatür ağaçlar aynı zamanda meyve veren ağaçlar ile de hazırlanabiliyor. Yaprak döken ya da dökmeyen ağaç çeşitleri ile de bu sanat gerçekleştirilebilir. Bu uygulamanın hayata geçmesi aşamasında sabırlı olmanız ve elbette yetiştirmekte olduğunuz bitkinin nelerden hoşlandığını ve hoşlanmadığını bilmeniz önemlidir. Bunun yanı sıra bonsai tasarımına bakım içinde belli teknikleri öğrenmeniz yıllar boyu bu güzelliğe sahip olmanızı sağlar.

Bonsai Tasarımının Bakımı Nasıl Yapılır?

Bonsai tasarımını satın aldıktan sonra bakım detayı için öncelikle sahip olduğunuz bitkinin isteklerini bilmeniz gerekir. Güneş isteği, sıcaklık dengesi, sulama, toprak içeriği gibi bakım içeriklerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bonsai tasarım uygulamasının bakım tekniklerini de incelemeniz tatbik etmeniz gerekir. Özellikle budama işleminin nasıl ve ne zaman yapılacağına dair bilgileri edinmeniz önemlidir. Bunun yanında bonsai tekniklerinde en çok kullanılan çimlenen filizlerin çimdiklenmesi işlemidir. Bu parmak ile yapılan bir çalışma olup bonsai tasarımının gelişimi için son derece gerekli olan bir içeriktir.

  • Add Your Comment