Kuruyan Bonsailer Nasıl Canlandırılır?

Kurumuş bonsailerin tekrar canlandırılabilmesi için toprağın suyunun yavaşça emilmesini sağlanmasıdır. İlk sulama işlemini yaptıktan 20 dakika geçtikten sonra tekrar su vererek toprağın suyu iyice emmesini sağlayabilirsiniz. Saksıların altına çakış taşı koymanız bitkinizin sulama işlemi esnasında çürümesini de engelleyecektir.

Bahar aylarında bitkinizin çürümüş olan köklerinin de büyük bir titizlikle kesilmesi gerekmektedir. Temizlenmiş kökler, çürümenin yayılmasını engeller ve sağlıklı şekilde tekrar bitkinizin canlanmasını sağlar.

Bitkinizi sulayacağınız zaman mutlaka dinlenmiş su veya kaynamış soğumuş su kullanmanız tavsiye edilmektedir. Musluk sularında klor ve kireç olduğu için bitkinizin köklerine kalıcı zarar verebilirsiniz. Bonsai bitkinize ilkbahar ve sonbahar aylarında 2 defa vitamin takviyesi yaparak da canlandırabilirsiniz.

Bonsai Yetiştirme Teknikleri Nelerdir?

Bonsaileri sağlıklı şekilde  yetiştirmek istiyorsanız ilk olarak verimli bir toprak karışımı ile en uygun yere dikilmesini sağlamalısınız. Düzenli sulama ve budama işlemi yaparak da kalın gövdeli ve sağlıklı bonsai ağaçlarına sahip olabilirsiniz.

Gövde kısımları sağlıklı ve düzgün hale gelen bonsaileri saksıya alabilirsiniz. Bu uzun süreç sonrasında çok fazla sulama yapmamanız da tavsiye edilmektedir. Aşırı sulama yaptığınız zaman tohumların çimlenmesine ve ağaç üzerinde bakteri üremesine sebep olabilirsiniz. Budama işlemini yaparken ise en alt kısımlardan yukarı kısımlara doğru işlemi gerçekleştirmelisiniz.

  • Add Your Comment