Limon Ağacı Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?

Ev, balkon ya da teras gibi alanlara güzellik ve hoş bir koku katan limon ağaçları hem parlak yaprakları hem de meyvesi ile de dikkatleri üzerine çeken özel bir bitkidir. Limon ağacına sahip olmak istiyorsanız bakımını yapacağınız yer ile doğru orantılı bir tercihte bulunmanız önemlidir. Özellikle bodur olan ve yediveren özelliğe sahip olan limon ağacına sahip olmanız hem daha fazla ürün almanızı hem de ev ya da balkonda kolaylıkla bu bitkiye yer açabilmeniz de mümkün olur.

Limon ağacının bakımında bazı detaylara dikkat etmeniz ve almadan öncede bu içeriklere sahip olup olmadığınızı da araştırmanız önerilir. Bu detaylara dikkat etmemeniz durumunda ise limon ağacınızdan istediğiniz verimi alamaz ve kısa sürede ağacınız da kaybedebilirsiniz.

Sıcaklık ve Işık

Limon ağacı mevsim özelliklerine göre dinlenme sürecinde sıcaklığın düşmesinden hoşlansa da aşırı soğuk havaya da dayanamaz. Bu sebep ile satın aldığınız limon ağacın maksimum sıcaklık değerlerini önceden bilmeniz gerekir. Güneş ışığı ise limon ağacı için olmazsa olmazdır. Bu sebep ile kuzey cepheli olan evlerde limon ağacının bakımı bir hayli zor hatta imkânsıza yakındır.

Gübre

Limon ağacı diğer tüm bitkiler ve ağaçlar gibi gübre ihtiyacı hisseder. Bu işlem asla dinleme sürecinde yapılmamalıdır. Dinleme süreci bitip canlanmaya başladığı aylarda besin takviyesine yer açılabilir.

  • Add Your Comment