Orkide Çiçeğinin Saksı Değişimde Toprak Seçimi

Orkide çiçeği narin ve zarif görüntüsü ile dikkat çekerken aynı zamanda uzun süre çiçekli kalması ile bilinir. Orkide çiçeğinin bakımının kolay olmasından yanı sıra saksı değişiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Gerekli görülmedikten sonra saksı değişimine yer vermenin gerekli olmadığı orkidenin toprağının sulama esnasında vitaminlenmesi özellikle önem taşır. Bu toprağın fakirleşmesini önleyerek gerekli vitaminlerin çiçeğe ulaşımına katkı sağlayacaktır.

Saksı Değişimi

Orkide çiçeğinin saksı değişiminde bir numara saksı boyuna geçilmesi önerilir. Eğer çoğaltma işlemi yapılacak ise normal olan saksı boyu yeterlidir. Orkide saksı değişiminde eski toprağın atılarak yeni toprağın tercih edilmesi son derece önem taşır. Zaten zenginliği bitmiş olan orkide toprağının saksı değişimi sırasında tekrar kullanılarak ekonomi yapmak çiçek için zararlı olabilir. Bu neden ile yeni bir orkide toprağını satın alarak işlemi gerçekleştirmeniz daha güzel ve daha canlı bir çiçeğe sahip olmanız konusunda size destek olacaktır.

Orkide değişiminde orkide köklerinin nazikçe temizlenmesi ve sonrasında işlemin yapılması gerekir. Fazla toprağa bastırmadan işlemin yapılması köklerin zarar görmemesi açısından önemlidir. Orkidenizin bakımı ve diğer işlemlerine ise aynen uygulamanız ve daha önceden beğendiği ve sevdiği yerde muhafaza etmeniz tavsiye edilir. Eğer orkidenizi çoğaltacaksanız büyük saksı yerine aynı boy ya da daha küçük boy orkide saksılarını seçmeniz tavsiye edilir.

  • Add Your Comment